Poměr cen zlato/stříbro (Gold/Silver ratio)

11.12.2020 | Důmzlata.cz

Tento poměr je údaj, který udává kolikrát je poměrově zlato dražší než stříbro. Tedy kolik uncí (nebo gramů či kilogramů) stříbra dostanete za jednu unci (nebo gram či kilogram) zlata. Je to významný ukazatel v oblasti drahých kovů.

Dlouhodobý historický poměr 15:1 odpovídal mírné preferenci stříbra oproti zlatu, neboť poměr zastoupení stříbra a zlata v přírodě se udává okolo 16:1. Podíváme-li se dále do historie ještě před rok 1500, tak se tento poměr pohyboval dokonce mezi 8 až 12 ku jedné.

Aktuální poměr se pohybuje nad 75:1. Tento poměr však ani vzdáleně neodpovídá současné nabídce zlata a stříbra. Reálně je na světě dnes dokonce více zlata než stříbra. Za aktuálních politických a ekonomických podmínek lze těžko očekávat pokles ceny zlata o více než 80 %.

A tak je dost pravděpodobné, že cena stříbra ve střednědobém či dlouhodobém horizontu poroste. Už jen návrat k historickému poměru 15:1 by znamenal více než pětinásobný nárůst ceny stříbra.

Kategorie

Můžeme vám pomoci?

Kdo stojí za portálem DůmZlata.cz? Odborníci s mnohaletými zkušenostmi v oboru, kteří dohlíží na to, že investoři dostanou vždy kompletní a komplexní servis.

Kontaktujte nás

Nejnovější články

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací
Souhlasím