Investice do zlata – vyplatí se to?

17.12.2020 | Důmzlata.cz

Dobrým argumentem pro investování do zlata je uchování skutečné hodnoty investice. To znamená, že zlato si historicky udržuje stálou hodnotu ve vztahu ke srovnatelnému zboží – například ve starém Římě stačila jedna trojská unce (cca 31 gramů) zlata k pořízení kvalitní tógy, v době velké hospodářské krize stačila k zakoupení společenského obleku šitého na míru… a takový kvalitní oblek si za tu samou unci zlata pořídíte i v současnosti. V kontrastu s tímto příkladem hodnota peněz výrazně klesá i v poměrně krátkém časovém horizontu. Zatímco jeden americký dolar stačil v době velké hospodářské krize na nákup deseti bochníků chleba, v současnosti si za něj v USA nekoupíte už ani jeden bochník chleba. Zlato si svou hodnotu drží po tisíciletí, kupní síla dolaru poklesla za 80 let o cca 95 %.
Nárůst hodnoty vaší investice do zlata určuje především jeden ze základních ekonomických principů – střet nabídky a poptávky. Na straně nabídky stojí těžba zlata. Z průzkumů těžařských společností jednoznačně vyplývá, že kvalitních zdrojů zlata je čím dál tím méně. Dalším faktorem je sestupná jakost zásob – hornina, kterou zbývá vytěžit, má nízký obsah zlata. Je tak stále těžší nalézt ložiska, která by se vůbec vyplatilo dobývat. Na straně poptávky pak stojí průmysl, který uplatňuje specifické fyzikální a chemické vlastnosti zlata při výrobě klíčových technologií, bez nichž si své životy už ani neumíme představit.
Pak jsou tu samozřejmě i šperkaři a zlatníci. A také nesmíme zapomenout na investory, jejichž poptávka po zlatě se rok co rok zvyšuje. Klíčovými hráči jsou ještě státy a jejich centrální banky, které zlato hromadí jako strategickou rezervu…
Co to všechno tedy znamená? Hodnota zlata je na vzestupu, protože zlata ubývá. Množství, které se vytěží a nespotřebuje, navíc chtějí chytří investoři získat pro sebe.
Je pravda, že dnes není zrovna běžné zlatem platit – ačkoli už dnes existují mezinárodní alternativní platební systémy, které umožňují platby spočívající na drahých kovech, a které jsou tak nezávislé na bankách a bankovním systému s okamžitým vypořádáním. Značná likvidita zlata však vede k tomu, že investiční zlato lze díky jeho vynikající pověsti zpeněžit prakticky kdekoli na světě, a to i v časech krize. Zlato je proto ideálním alternativním prostředkem směny pro případ selhání systému papírových peněz, tj. legální měny.

Jak investovat do zlata?


Investiční slitky jsou dostupné v mnoha různých hmotnostech a velikostech. Poskytují koncentrované uložení hodnoty a jsou navíc vysoce likvidní. Totéž platí pro zahraniční investiční mince, které jsou emitovány v řadě nominálních hodnot. To investorům umožňuje jednoduše regulovat, kolik prostředků investují. Tyto formy investování do zlata někdy nabízejí výhodnější cenu za jeden gram, jsou však velmi citlivé na výkyvy ceny zlata na burze.

Kategorie

Můžeme vám pomoci?

Kdo stojí za portálem DůmZlata.cz? Odborníci s mnohaletými zkušenostmi v oboru, kteří dohlíží na to, že investoři dostanou vždy kompletní a komplexní servis.

Kontaktujte nás

Nejnovější články

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací
Souhlasím